Press release
Warszawa

Rozwiązania Demag dla cementowni. Znaczna poprawa wydajności.

  • Firma CBR Lixhe zautomatyzowała magazyn surowców
  • Wysoka opłacalność inwestycji w suwnicę pracującą w cyklu 24/7
  • Niezawodny, ciągły przepływ materiałów

Belgijski producent cementu CBR, spółka córka Grupy HeidelbergCement, zautomatyzowała magazyn surowców znajdujący się w miejscowości Lixhe tuż obok siedziby spółki. Wydajność magazynu została znacznie zwiększona dzięki zainstalowaniu suwnicy procesowej Demag o udźwigu 9 t oraz wprowadzeniu systemu Demag do zarządzania magazynem.
Lutz Dowy, Wiceprezes ds. Sprzedaży i Zarządzania Produktami w Terex Material Handling, wyjaśnia: " Modernizację magazynu CBR w Lixhe przeprowadziliśmy bazując na sprawdzonej technologii suwnicowej oraz na inteligentnych modułach sterowania. W rezultacie uzyskaliśmy stałą, wysoką zdolność przeładunkową oraz ciągły i niezawodny przepływ materiałów.

Firma HeidelbergCement postawiła trzy jasne cele, jakie należało osiągnąć poprzez automatyzację magazynu surowca w belgijskiej fabryce w Lixhe: zwiększenie wydajności, trwała poprawa niezawodności procesu produkcji i podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy. Założone cele zostały osiągnięte.

Lixhe : największa cementownia w Krajach Beneluxu

Zakład produkcyjny w Lixhe jest jednym z najstarszych należących do CBR. Roczna wydajność zakładu
to około 1,4 mln ton klinkieru i 1,5 mln ton cementu. Osiągane wyniki czynią ten zakład największym w Krajach Beneluxu.

W zakładowym magazynie surowców obok pokruszonego wapnia wydobywanego z pobliskiegokamieniołomu, składowane są również trzy gatunki węgla i tlenek żelaza. Obszar magazynu o wielkości 86x24 m z pięcioma komorami podzielony jest na osiem stref składowania. Zastosowanie suwnicy procesowej umożliwiło pełne wykorzystanie powierzchni, ponieważ suwnica dociera do każdego punktu w magazynie. Do tej pory zadania te wykonywała suwnica obsługiwana manualnie o udźwigu 9t.

Bertouil Hugues , odpowiedzialny za utrzymanie ruchu w zakładzie Lixhe , wyjaśnia: „ Zakup nowej suwnicy był niezbędny, ponieważ pod kątem wyposażenia elektrycznego suwnica manualna nie spełniała już dzisiejszych standardów. Również statyka suwnicy musiała zostać zwiększona, aby podołać zwiększone wydajności. Poza tym suwnica wykorzystywana w naszym magazynie musi pracować w trybie ciągłym 24/7, co byłoby nieopłacalne przy zastosowaniu suwnicy manualnej”.

Niezawodna technika dźwignicowa w ciągłym trybie pracy 24h/7dni

Obecnie w pełni zautomatyzowana, dwudźwigarowa suwnica Demag z chwytakiem elektrohydraulicznym, dwułupionwym o pojemności 3,2m³ przejęła cały transport surowca. Suwnica procesowa podobnie jak jej poprzedniczka ma rozpiętość 24 metrów i udźwig 9 ton . Solidne i niezawodne elementy suwnicy zapewniają ciągłość pracy w trudnych warunkach . Wydajność suwnicy jest zagwarantowana dzięki wysokim prędkościom (jazda mostu:100m/min, podnoszenie zależne od ładunku do 90m/min) oraz dzięki zintegrowanemu systemowi aktywnego tłumienia wahań. Główne zadania suwnicy polegają na opróżnianiu bunkra zasypowego jak również wypełnianiu leja wymaganą mieszkanką surowców. Jest to zapewnione dzięki zamontowaniu wagi na suwnicy.

Laserowe skanowanie wysokości złoża

Dozowanie i kolejność dodawania surowców są dokładnie określone przez (WMS) system zarządzania magazynem Demag, który kontroluje precyzyjnie czas zaopatrzenia pieca w surowce i umożliwia transparentne zarządzanie zapasami. Suwnica wyposażona jest w skanery, które mierzą wysokość złoża.
Są one zainstalowane pod mostem suwnicy i przy każdym przejeździe zbierają dane o wysokości składowania materiałów sypkich. Z zebranych danych oprogramowanie w stacji kontroli suwnicy tworzy ciągle aktualny profil i wizualizację poziomu wypełnienia we wszystkich strefach magazynu, w tym minimalne i maksymalne wartości. Stacja kontroli suwnicy pokazuje ponadto aktualny stan pracy suwnicy ze wszystkimi istotnymi komunikatami. Wszelkie zmiany dot. obsługi magazynu zaproponowane przez klienta można wprowadzić w prosty i szybki sposób.

Niecałe sześć miesięcy po zainstalowaniu suwnicy, Bertouil Hugues wyciągnął pierwsze wnioski: "Automatyzacja procesów pozwoliła nam podnieść wydajność magazynu surowców. Przyczyniły się do tego: zwiększenie wydajności przeładunkowej jak również możliwość pracy ciągłej bez konieczności przerw. Dodatkowo osiągnęliśmy znaczną stabilność naszych procesów i poprawiliśmy bezpieczeństwo pracy pracowników“.

Więcej informacji o firmie

Terex Corporation, do której należy Demag - producent suwnic przemysłowych i komponentów, jest wiodącym na świecie dostawcą technologii dźwignicowej. Najważniejszym celem segmentu bizneswoego pod nazwą „Terex Material Handling“ jest rozwój, projektowanie i produkcja najwyższej jakości suwnic, wciągników i ich komponentów oraz usługi serwisowe dla tych produktów. Zakłady produkcyjne znajdują się w 16 krajach na 5 kontynentach. Dzięki obecności w 60 krajach firma obsługuje klientów w ponad 100 państwach.

Terex Corporation z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest światowym producentem sprzętu budowlanego. Koncentruje się na dostarczaniu niezawodnych, ukierunkowanych na klienta rozwiązań w wielu dziedzinach: w budownictwie przemysłowym, infrastrukturze drogowej, przemyśle wydobywczym, górnictwie, przemyśle stoczniowym i morskim, transporcie, przemyśle petrochemicznym, energetycznym i wytwórczym. Działalność Terex opiera się na pięciu segmentach biznesowych: żurawie samojezdne, obróbka minerałów, budownictwo ,platformy teleskopowe oraz produkty z obszaru „Material Handling i Port Solutions” („Manipulacja ładunkiem i rozwiązania portowe”).

Your Contact

Contact Placeholder

Konecranes and Demag Sp. z o.o.

9 Azymutalna
NIP 584-03-01-999
80-298 Gdańsk
Polska

Phone:
+48 32 205 42 95